Jak wygląda remont więźby dachowej?

Dach to jeden z najważniejszych elementów w domu jednorodzinnym. Do jego budowy warto używać sprawdzonych pod względem jakości oraz praktyczności materiałów. Wraz z upływem lat stan pokrycia dachowego lub więźby dachowej może ulec znacznemu pogorszeniu. Jak zatem rozpoznać, że konieczny jest remont więźby dachowej? Oto kilka przykładów, kiedy podjąć decyzję o remoncie więźby dachowej.

Kiedy podjąć decyzję o remoncie więźby dachowej?

Remont więźby dachowej na pewno nie należy do przyjemnych i łatwych prac remontowych. Jednak jest on konieczny, kiedy w trakcie dokładnych oględzin specjalista stwierdza:

•    Zawilgocenie więźby dachowej i zaatakowanie jej przez grzyby
•    Uszkodzenie więźby dachowej przez owady
•    Zbyt duże rozluzowanie połączeń więźby dachowej oraz ugięcie krokwi

Najbardziej korzystną porą roku do przeprowadzania remontu więźby dachowej jest pogodne, bezdeszczowe lato.

Zawilgocenie więźby dachowej i zaatakowanie jej przez grzyby

Więźba dachowa kwalifikuje się do natychmiastowego remontu w przypadku dużego zawilgocenia i powstawaniu grzybów lub pleśni widocznych na drewnianych elementach konstrukcji. Do złego stanu drewna przyczynia się przede wszystkim niedbałe wykonawstwo, brak dobrej wentylacji oraz temperatura utrzymująca się na poziomie od 10°C do 20°C. Uszkodzone elementy wymieniamy na nowe, solidnie zaimpregnowane, natomiast te, które udało nam się dobrze oczyścić, dokładnie impregnujemy specjalnym środkiem grzybobójczym.

Uszkodzenie więźby dachowej przez owady

Jeśli rozpoznano uszkodzenie więźby dachowej przez owady, możemy pozbyć się szkodników poprzez nagrzewanie drewnianej konstrukcji wysoką temperaturą sięgającą nawet 60°C. Elementy najbardziej zniszczone wymieniamy na nowe, solidnie wysuszone i zaimpregnowane. W drewnianych odcinkach więźby dachowej, w których nie stwierdzono zbyt dużych ubytków, warto zastosować dodatkowe wzmocnienie w postaci specjalnych nakładek. Całą konstrukcję impregnujemy wysokiej jakości środkami owadobójczymi.

Zbyt duże rozluzowanie się złączy oraz ugięcie krokwi

Rozluzowanie się złączy więźby dachowej obserwujemy, kiedy drewniane elementy wysychają i pojawiają się w nich dość duże pęknięcia. Naprawa rozluzowanych połączeń węzłów konstrukcji dachowej polega na solidnym dobiciu starych oraz powbijaniu dodatkowych gwoździ i kołków. Dzięki takim zabiegom masz pewność, że drewniane elementy zostały wzmocnione na długie lata.

Ugięte krokwie mogą powodować nieszczelność pokrycia dachowego. W tym przypadku remont więźby dachowej polega na usunięciu ugiętych krokwi i zastąpieniu ich nowymi, które mają taki sam lub większy przekrój poprzeczny. Innym rozwiązaniem jest podbicie ugiętej krokwi deską o grubości 38-50 cm. Pamiętajmy, że podporę przybijamy na oczyszczoną i odpowiednio ociosaną krokiew.