Jak się pozbyć mchu z dachu

Wraz z upływem czasu pokrycia dachowe tracą swój pierwotny blask. Powodem tego są osadzające się na dachówkach zabrudzenia z zanieczyszczonego powietrza i opadów. Co robić jednak w sytuacji, kiedy na pokryciu dachowym pojawia się mech? Oto najlepsze rozwiązania, które podpowiedzą nam, jak się pozbyć mchu z dachu. Dzięki nim dachówki ponownie będą mogły być postrzegane jako wyjątkowa ozdoba domu.

W jakich warunkach mech porasta dachówki

Na porastanie mchem, grzybami i glonami są najbardziej narażone dachówki ceramiczne oraz cementowe, zarówno te o strukturze płaskiej jak i zakładkowe. Sprzyjającymi warunkami do tworzenia się zielonego nalotu są miejsca na dachu:

  • położone po stronie północnej
  • zacienione
  • znajdujące się pod drzewami
  • narażone na zbieranie się wody i wilgoci,

Dekarz na terenie Piaseczna? Sprawdź Domino Dach

Jak pozbyć się mchu z dachu

Pierwszym etapem pozbycia się mchu z dachu jest oczyszczenie dachówek czystą, ciepłą wodą pod wysokim ciśnieniem. Kolejnym krokiem jest usunięcie resztek nalotu za pomocą twardej szczotki.

Na koniec dachówkę spryskuje się dostępnymi na rynku preparatami, które skutecznie i szybko niszczą porosty, glony oraz mchy. Środki przeciw porostom pozostawia się na pewien czas na pokryciu dachowym, a następnie intensywnie spłukuje.

Warto wiedzieć, że substancje czynne są odpowiednio dostosowane do konkretnego rodzaju dachu i nie odbarwiają powierzchni dachówek. Można je stosować w odpowiednich warunkach pogodowych: w temperaturze powyżej  8 oC, przy wilgotności poniżej 90% i nie w pełnym słońcu.

Jak zabezpieczyć dach przed mchem

Kiedy chcesz skutecznie chronić dach przed porastaniem mchem, zdecyduj się na impregnację. Zabezpieczenie dachówek impregnatem jest idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu pokrycie dachowe jest skutecznie zabezpieczone:

  • przed wilgocią
  • przed osadzaniem się zabrudzeń
  • przed pojawianiem się mchu, porostów, grzybów i glonów
  • przed blaknięciem dachówek

Przed nałożeniem impregnatu należy powierzchnię dachu oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń, mchu, czy tłuszczu. Aby preparat skutecznie zadziałał, dach musi być dokładnie wysuszony. Po zastosowaniu impregnatu każdego rodzaju pokrycie dachowe odzyska swój dawny blask i urok. Zaimpregnowane dachówki łatwiej też utrzymać w czystości.