półautomat mig mag

Półautomat MIG MAG – kiedy warto nim spawać?

Zakup niektórych urządzeń do domowego warsztatu wymaga sporego namysłu. O ile wiertarka udarowa młot, bez względu na model i producenta, działa w podobny sposób, o tyle na przykład z urządzeniami do spawania tak łatwo już nie jest. Zasady pracy spawarki TIG czy urządzenia MMA wyraźnie się różnią. Jeszcze inne zalety ma półautomat MIG MAG, operujący w kolejnym popularnym trybie spawania. Kiedy warto sięgnąć po takie urządzenia? Podpowiadamy!

Spawanie MIG MAG – na czym to polega?

Spawanie metodą MIG MAG nieco różni się od innych rodzajów spawania elektrodowego. W tym przypadku rolę elektrody przejmuje bowiem drut spawalniczy, który jest dostarczane w miejsce spawu za pomocą specjalnego uchwytu. Cały proces odbywa się niemal automatycznie, stąd wśród fachowców takie narzędzia określa się mianem półautomatów.

W tym przypadku spawanie odbywa się z udziałem gazów osłonowych dostarczanych ze specjalnej butli. W metodzie MIG używa się gazów obojętnych, takich jak argon i hel, przy technice MAG gazów aktywnych, czyli przede wszystkim dwutlenku węgla. Stąd czasami urządzenia operujące tym trybem są przedstawiane jako spawarki CO2.

Największe zalety półautomatów MIG MAG

Spawarki MIG MAG są obecnie jednymi z urządzeń najczęściej wybieranych do domowych warsztatów. Ich największą zaletą jest zdecydowanie szybkość i wydajność pracy. Dzięki temu, że jej część jest zautomatyzowana, popularnym migomatem można łączyć metale znacznie szybciej niż innymi spawarkami. Takie urządzenia idealnie nadają się do pracy w warsztacie, gdzie nie przeszkadzają im niekorzystne warunki atmosferyczne.

Poza tym spawarki MIG MAG są bardzo uniwersalne, można nimi bowiem spawać zarówno dość cienkie, jak i bardzo grube elementy. Poza tym takie urządzenie umożliwia pracę we wszystkich pozycjach, zapewniając solidną jakość spoin. Półautomat MIG MAG to bez wątpienia dobry wybór dla każdego majsterkowicza.