Co najpierw – dach czy elewacja

W czasie budowy domu przyda Ci się sprawdzony plan działania. Przede wszystkim warto pomyśleć o przygotowaniu odpowiedniej listy, na której zapiszesz poprawną kolejność prac budowlanych.

Wśród kilku spornych punktów dotyczących domykania stanu surowego z pewnością przyjdzie czas na rozstrzygnięcie: co najpierw – dach czy elewacja? Postaramy się na to pytanie krótko i przystępnie odpowiedzieć.

Stan surowy i kolejność prac

Doświadczeni dekarze radzą wszystkim tym, którzy zaczynają myśleć o budowie domu lub są w jej trakcie, aby ustalili krok po kroku kolejność prac. Dotyczy to zarówno odpowiedniej organizacji robót dotyczących stanu surowego, jak i samej wykończeniówki. Skupmy się jednak na tym pierwszym etapie, w ramach którego musimy podjąć się takich wyzwań, jak:

  • Fundamenty
  • Ściany nośne
  • Strop
  • Więźba dachowa
  • Ściany szczytowe
  • Pokrycie dachowe
  • Elewacja
  • Montaż okien
  • Ściany działowe

Kiedy czas na elewację

Czas na ocieplenie i elewację przychodzi po wykonaniu konstrukcji dachu i położeniu zadaszenia. Istnieją też dwie szkoły, które mają różne poglądy dotyczące bezpośrednio samego tematu wykonywania elewacji. Pierwsza z nich preferuje, aby prace związanie z ociepleniem budynku i elewacją zaplanować na moment, kiedy zostanie zakończony etapu stanu surowego.
Druga szkoła natomiast radzi, aby ten etap wykańczania budynku zorganizować jeszcze w czasie trwania prac nad stanem surowym. Ta ostatnia opinia szczególnie jest ważna w przypadku realizacji projektów domów, których właściciele chcą podjąć się prac wykończeniowych późną jesienią i zimą.

Odpowiednie warunki do elewacji

Najlepszymi warunkami do prac związanych z elewacją są temperatury sięgające od 5 do 25 stopni. Najlepiej omijać miesiące szczególnie gorące i zimne. Zbyt ulewne deszcze nie sprzyjają twardnieniu pokryć elewacyjnych, natomiast zbyt wysokie temperatury uniemożliwiają zachowanie odpowiedniej wilgotności.

Wyjątki dotyczące wykonywania ocieplenia i elewacji

Są jednak sytuacje, kiedy prace związane z ociepleniem trzeba podjąć wcześniej niż krycie dachu. Dotyczy to projektów, w których pojawiają się miejsca, gdzie dachy przylegają bezpośrednio do ścian domu. Dzięki temu, że ściana zostanie ocieplona i odpowiednio zabezpieczona warstwą kleju, unikniesz w przyszłości problemów z przeciekaniem w miejscach styku elewacji z dachem. Porada ta nie dotyczy tynkowania, które kładziesz już na całości domu po położeniu całego zadaszenia.