W trakcie budowy domu warto już pomyśleć o projekcie garażu. Można go zaplanować w bryle budynku mieszkalnego. Jeśli z jakichś powodów nie da się połączyć obu pomieszczeń w obrębie jednego projektu, wybudujmy budynek wolnostojący z miejscem na jeden lub dwa samochody osobowe. Jaki dach na garaż zatem będzie najlepszy? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom.
Garaż jako część wspólna z projektem domu mieszkalnego
W momencie kiedy decydujemy się dobudować garaż do domu jednorodzinnego, musimy przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim dobudowywany budynek nie może odbiegać od głównego projektu pod względem stylu całej bryły. Ważnym elementem, który w tym przypadku decyduje o zachowaniu harmonijnej całości, jest dach. Jego kształt oraz kąt nachylenia powinien się dostosować do dachu domu mieszkalnego.
Dach garażu jednospadowy
Dość popularnym rozwiązaniem stosowanym w budynkach użytkowych przeznaczonych na garaż dobudowywany do domu jednorodzinnego jest dach jednospadowy. Spadek może być zaprojektowany na różne sposoby:
- Do tyłu budynku
- Do przodu budynku
- Na bok budynku
Jednospadowe zadaszenie garażu jest popularne ze względu na jego kilka ważnych cech:
- Ładnie się komponuje pod względem wizualnym z dachem głównego budynku
- Pod względem finansowym jest tanim rozwiązaniem
- Konstrukcja dachu jest prosta i szybka w realizacji
- Kąt nachylenia można łatwo dopasować do mniejszej lub większej powierzchni użytkowej
- Dach jednospadowy jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne
Garaż jako budynek wolnostojący
Stawiając garaż jako budynek wolnostojący, dekarz powinien również pomyśleć o połączeniu stylu i kąta nachylenia do kształtu i spadku dachu domu jednorodzinnego. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zadaszenia w takich przypadkach należy:
Dach garażu dwuspadowy
Garaż z dachem dwuspadowym prezentuje się niezwykle subtelnie. Jest też bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Przestrzeń użytkową z takim zadaszeniem można wykorzystać na stanowiska dla jednego lub dwóch samochodów, ale także istnieje możliwość zagospodarowania poddasza.
Korzyści z budowania garażu z dachem dwuspadowym:
- Nie ma problemu z gromadzeniem się śniegu i wody deszczowej
- Mniejsze ryzyko zawilgocenia konstrukcji
- Mniejsze ryzyko nagrzewania się pomieszczenia