Dlaczego dachy w górach są spadziste

Architektura domów góralskich zachwyca stylem. Zapach drewnianych bali oraz ich solidny wygląd ujmuje każdego, kto pasjonuje się stylem podhalańskim charakterystycznym dla górskich wsi i miasteczek. Jednym z nieodłącznych elementów domów w górach są dachy spadziste. Co w nich wyjątkowego i jaką pełnią funkcję, o tym słów kilka.

Jakie elementy składają się na dach w górach

Strome dachy są charakterystyczną cechą architektury królującej na Podhalu. Dwuspadowe zadaszenie półszczytowe składa się z kilku ważnych komponentów, które wspólnie  tworzą efektowną i funkcjonalną konstrukcję.

Elementy składające się na konstrukcję dachu stromego w górach:

  • Przynajmniej metrowy okap
  • Półszczyt górny, czyli szczytowa część ściany w kształcie trójkąta nad okapem

Kiedyś dach był kryty najczęściej drewnianym gontem, który wymaga większych nakładów finansowych i pracy na konserwację, malowanie itp. Dziś na Podhalu stosuje się częściej podobną do gontu kształtem blachodachówkę z posypką bitumiczną, dachówkę ceramiczną, dachówkę cementową lub karpiówkę

Jaki kąt nachylenia dwuspadowego dachu w górach

Dwuspadowy dach w górach, znany na Podhalu jako półszczytowy lub przyczółkowy, musi sobie liczyć nie mniej niż minimum 45-49 stopni nachylenia. Połać powinna opada
bardzo stromo, a związane jest to z warunkami, jakie panują w górach.

Jak sprawdza się dach spadzisty w górach

Góry kojarzą się z pięknymi widokami o każdej porze roku. Jednak klimat górski nie zawsze jest przyjazny człowiekowi.

Charakterystyczne dla Podhala są silne wiatry, bogate opady śniegu i ulewy, które zagrażają domom. Spadziste dachy mimo wszystko umieją się oprzeć niekorzystnym warunkom pogodowym. Dzięki nim mieszkańcy terenów, gdzie notuje się w ciągu roku najwięcej opadów, mogą czuć się w swoich domach znacznie bezpieczniej i komfortowo.

Spadzisty dach w górach pełni dwie bardzo ważne funkcje:

  • Szybciej odprowadza wodę z opadów
  • Pozwala na swobodne zsuwanie się zalegającego śniegu i liści

Spadziste dachy nie są zbyt drogie w budowie. Konstrukcja dachu dwuspadowego należy do tych mniej skomplikowanych i nie nastręcza trudności w znalezieniu odpowiedniego materiału kryjącego.