Dlaczego dach trzeszczy?

W czasie wyboru materiału przeznaczonego na budowę konstrukcji oraz pokrycie dachu musimy wziąć pod uwagę jego mocne i słabsze strony. Dzięki dokładnemu poznaniu cech drewna, dachówki ceramicznej, cementowej lub blachy nie będziemy narażeni na niespodzianki. Jedną z nich może okazać się hałas i związane z tym pytanie: dlaczego dach trzeszczy?

Przyczyny hałaśliwego dachu

Właściciele nowych lub wieloletnich domów jednorodzinnych martwią się, kiedy dach zaczyna trzeszczeć. Powodów takiej dyskomfortowej sytuacji może być wiele. Jednym z nich jest z pewnością zmiana temperatury bezpośrednio oddziałująca na materiał, którym został pokryty dach.

Zmiany temperatur

Materiały używane do krycia dachu nie są obojętne na zmianę temperatury. Ich naturalną reakcją jest kurczenie się lub rozszerzanie, a towarzyszy temu trzeszczący dźwięk. Warto pamiętać, że blachodachówki mają większe skłonności do rozszerzania się niż takie materiały, jak dachówki cementowe czy ceramiczne.

Stan drewnianej konstrukcji

Drugą przyczyną może być zbyt wilgotne drewno użyte do budowy konstrukcji dachu. W czasie schnięcia zaczyna pracować i pękać, czemu towarzyszą nieprzyjemne skrzypiące dźwięki. Drewniane elementy tworzące dach starego domu również mogą stać się dziwnie hałaśliwe. Jednak w tym przypadku nie ma powodu do niepokoju. Drewno ma to do siebie, że pracuje w czasie wysokich lub niskich temperatur. Spotykamy się z podobną sytuacją, kiedy dach jest nieszczelny i zawilgotnieje w czasie ulew lub śnieżyc.

Kiedy pomoc dekarza jest niezbędna

W momencie, kiedy trzeszczenie jest na tyle intensywne, że zaczynamy się naprawdę niepokoić, warto skorzystać z pomocy dekarza. Profesjonalna ocena stanu dachu da nam odpowiedź na pytanie, czy faktycznie konieczny jest remont.

W czasie oceny aktualnego stanu dachu dekarz określi:

  • Czy stan konstrukcji dachu spełnia wszelkie normy
  • Czy grubość i gęstość materiału kryjącego dach jest prawidłowa
  • Czy rynny, kominy i inne blaszane elementy dachu nie zostały uszkodzone i czy kwalifikują się do wymiany

Do najpopularniejszych usterek konstrukcji, które powodują hałaśliwe trzeszczenie dachu szczególnie w czasie porywistych wiatrów, zaliczają się:

  • Pęknięcia wzdłuż płyt kartonowo gipsowych
  • Nieprawidłowa budowa więźby
  • Poluzowanie śrub mocujących krokwie