Czyszczenie starej dachówki ceramicznej

Dachówka ceramiczna idealnie prezentuje się jako pokrycie dachowe. Przede wszystkim cenimy ją za trwałość oraz odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Nawet po upływie wielu lat warto zdecydować się na czyszczenie starej dachówki ceramicznej, aby móc ponownie cieszyć się jej dawnym blaskiem.

Dlaczego czyścimy dachówkę ceramiczną

Wraz z upływem czasu każde pokrycie dachowe zaczyna tracić swój urok. Dzieje się tak, ponieważ na dachówce ceramicznej osiada nie tylko gruba warstwa kurzu, ale zaczynają pojawiać się, szczególnie na połaciach od strony północnej, porosty oraz mech. Są to pierwsze sygnały, które mówią nam, że trzeba pomyśleć o czyszczeniu pokrycia dachowego.

Na dachówce ceramicznej najczęściej pojawiają się:

  • sadza z kominów
  • kurz i zabrudzenia spowodowane spalinami z samochodów
  • zielone lub czarne naloty
  • porosty
  • mech

W jaki sposób czyścić dachówkę ceramiczną

Wykwalifikowane firmy polecają czyszczenie dachówki ceramicznej za pomocą myjki wysokociśnieniowej. Woda używana do mycia dachu nie zawiera żadnych detergentów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na powierzchnię pokrycia dachowego. Do czyszczenia potrzebna jest zimna woda pod ciśnieniem od 150 do 200 bar. Taka siła strumienia wody doskonale poradzi sobie z usuwaniem zalegających zanieczyszczeń i porostów.

Dekarz na terenie Piaseczna? Sprawdź Domino Dach

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne dachówki ceramicznej

Istnieją dodatkowe zabiegi, które skutecznie przedłużają atrakcyjny wygląd dachówki ceramicznej. Należy do nich impregnacja pokryć dachowych. Powierzchnię dachówki ceramicznej poddaje się najczęściej procesowi hydrofobizacji. Dzięki tego rodzaju impregnacji dach ma szansę na odzyskanie dawnego blasku i utrzymuje świeżość przez bardzo długi czas. Hydrofobizacja jest najlepszym sposobem na przedłużenie żywotności dachówki ceramicznej.

Co zapewnia hydrofobizacja?

  • Chroni przed wchłanianiem w powierzchnię dachówki wszelkich zanieczyszczeń
  • Chroni przed powstawaniem nalotów i innych mikroorganizmów
  • Chroni przed rozrastaniem się porostów, alg i mchu
  • Doskonale uszczelnia

Kiedy najlepszy czas na czyszczenie dachu?

Czyszczenie dachówki ceramicznej najlepiej przeprowadzić między kwietniem a październikiem. Na zewnątrz temperatura nie powinna być niższa niż 5°C.