Jak uszczelnić dach?

Miejsca narażone na przeciekanie dają o sobie znać w czasie intensywnych opadów deszczu i śniegu. Mogą pojawić się w każdym rodzaju pokrycia dachowego. Podpowiadamy, gdzie i jak prawidłowo uszczelnić dach, abyś mógł spać spokojnie.

Kiedy przecieka dach

Nawet w nowo położonym pokryciu dachowym mogą pojawić się miejsca przepuszczające nadmiar wody. Dzieje się tak najczęściej w czasie bardzo intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Przyczyną przeciekania wody może być: źle wykonana obróbka blacharska lub uszkodzenia mechaniczne membrany, dachówki ceramicznej, blachodachówki, czy gontu bitumicznego.

Sposoby na dobre uszczelnienie dachu

Każdy sposób uszczelniania dachu niesie ze sobą dodatkowe koszty i wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Warto zatem, abyś do obróbek dekarskich zatrudnił profesjonalną ekipę. Nie oszczędzaj też na materiałach.
Zwykle do uszczelniania fachowcy stosują sprawdzone i wysokiej jakości:

  • taśmy dekarskie
  • kity kauczukowe
  • silikony
  • masy asfaltowe
  • szpachle dekarskie

Wszystkie materiały chroniące dach przed przeciekaniem wyróżniają się elastycznością, sprężystością, a także długą żywotnością oraz odpornością na zmienne temperatury.

Gdzie dach przecieka najczęściej

Miejsca w dachu najbardziej narażone na przeciekanie to:

  • obszar komina
  • okolice okien połaciowych
  • obszar lukarny
  • kosze dachowe

O tym, aby dach był szczelny, warto już pomyśleć na etapie budowy. Przede wszystkim należy wybrać wysokiej jakości membranę i odpowiednio ją zamontować. Membranę układa się, ściśle przestrzegając zaznaczonych przez producenta granic na zakładkach. Jeśli folia zostanie w jakiś sposób uszkodzona, trzeba ją natychmiast skleić dobrą jakościowo taśmą dekarską.
Do uszczelniania komina można dziś zastosować bardzo wygodną w montażu i estetyczną taśmę dekarską. Innym sposobem na zabezpieczenie komina przed przeciekaniem jest ułożenie kołnierzy z blachy. Metalowe pasy zagięte pod właściwym kątem układa się na dachu najczęściej na zakładkę.
Okna połaciowe oraz lukarny są zabezpieczane przed przeciekaniem specjalnym kołnierzem uszczelniającym. Kołnierze stosuje się na pojedynczym oknie lub na kilku oknach. Tańsza wersja kołnierza do uszczelniania okien dachowych wykonana jest z lakierowanego aluminium, droższa – z miedzianej albo cynkowej blachy.
Najlepszym rozwiązaniem do uszczelniania koszy dachowych jest zastosowanie gąbek poliestrowych. Za pomocą gąbki tworzy się wodoszczelne połączenie kosza z połacią dachową.